
Ferietid med afkast: Ferieejendomme i Tyskland forbliver eftertragtede
Premium-lokationer opnår fortsat høje priser
Traditionelle byggestile og moderne indretning er i fokus
Udsigt: Stabilt til stigende priser forventes for 2025
Ferieejendomme i Tyskland nyder fortsat stor popularitet – både til eget brug og som investering. „Efter rentefaldet i det forgangne år er efterspørgslen efter ejendomme i Tysklands ferieområder vokset igen, hvilket mange steder afspejles i yderligere prisstigninger,“ forklarer Till-Fabian Zalewski, administrerende direktør for Engel & Völkers i Tyskland, Østrig og Schweiz. Den høje efterspørgsel møder mange steder et begrænset udbud, især i premium-lokationer som Sylt, Tegernsee eller ved Østersøen, hvor der fortsat opnås høje priser. Uden for de kendte hotspots imponerer mange regioner med stadig moderate indtrædelsespriser. Især energieffektive ejendomme, regional arkitektur og moderne udstyr er i fokus – hvad enten det er stråtagshuse ved kysten eller chaleter i Alperne. Udover eget brug bliver også kombinationen med leasing mere attraktiv for købere, så de kan dække finansieringsomkostningerne på lang sigt. Et vigtigt købemotiv er dermed også fortsat sikre investeringer. „I økonomisk dynamiske tider viser ferieejendomme sig som værdsikre og stabile investeringer. De repræsenterer følelser, livskvalitet og langvarig sikkerhed.“
For tolvte gang analyserer Engel & Völkers i den omfattende „Ferieejendomsmarkedrapport Tyskland 2025“ pris-, trend- og beliggenhedsudviklingen i de 45 vigtigste ferieområder i Tyskland, fra kysterne ved Nordsøen og Østersøen til de største søer og bjergregioner i Alperne og Schwarzwald.
Ferie i hjemlandet fremmer investeringer
Efterspørgslen efter ferieejendomme støttes yderligere af den fortsatte indenlandske turisme. Antallet af overnatninger i Tyskland nåede i 2024 nye højder med 496 millioner og skaber et positivt klima for ferieboliger, som ofte repræsenterer et attraktivt alternativ til hoteller. Den højeste andel findes i Nordfriesland, hvor mere end hver tiende lejlighed bruges som ferie- eller fritidsbolig. Ifølge markedsefterretningen stiger andelen af ferieejendomme i Tysklands kyst- og bjergregioner kontinuerligt. „Ferie i eget land har oplevet en vedvarende opsving siden 2020, hvilket både øger efterspørgslen efter private tilflugtssteder og stimulerer udlejningsmarkedet,“ siger Zalewski. Udbuddet er dog fortsat begrænset; mange steder er der restriktioner på sommerhuse, strenge byggeforskrifter og lokale bestemmelser for udlejning af ferieboliger, som sikrer vigtig boligareal for lokale beboere. „Komplekse lokale rammebetingelser påvirker planlægningen og rentabiliteten af investeringer i ferieejendomme og kræver yderligere professionel rådgivning,“ tilføjer Zalewski.
Moderat prisvækst ved ferieejendomme
De dyreste regioner for ferieejendomme findes fortsat ved Nordsøen og de bayerske søer. „Prishotspots forbliver Sylt, Starnberger See og Tegernsee,“ siger Zalewski. Udbud priserne for feriehusene på Nordfriesland Island var i det forgangne år op til 29 millioner euro, mens priserne ved Starnberger See og Tegernsee nåede op til henholdsvis 30 og 20 millioner euro for særlige kærlighedsobjekter. Disse regioner kendetegnes ved deres eksklusive beliggenhed og begrænsede tilgængelighed, hvilket fører til et prisniveau, der er betydeligt over det nationale gennemsnit. På markedet for ferieboliger tegner der sig et lignende billede: Eksklusive destinationer opnår fortsat høje priser. Udover Sylt (22.000 euro pr. kvadratmeter), Starnberger See (16.000 euro pr. kvadratmeter) og Tegernsee (27.000 euro pr. kvadratmeter) viser også Norderney (29.500 euro pr. kvadratmeter) og Timmendorfer Strand ved Østersøen (25.000 euro pr. kvadratmeter) stabile høje priser på et højt niveau.
Uden for hot spots findes der adskillige regioner, hvor ferieejendomme kan erhverves til relativt lavere priser. Dette inkluderer f.eks. Mecklenburgische Seenplatte samt Greifswald og Stralsund i Mecklenburg-Vorpommern. Her kan købere finde feriehus for priser fra 250.000 euro, mens ferieboliger begynder ved 1.800 euro pr. kvadratmeter. Kystregionerne omkring Wilhelmshaven i Niedersachsen samt Husum og Büsum i Slesvig-Holsten tilbyder også ejendomme med moderate indtrædelsespriser og udviklingspotentiale. Derudover udgør Schwarzwald et prisattraktivt alternativ til de søregioner i Sydtyskland. For eksempel kan der i Titisee-Neustadt findes ferieboliger i enkle beliggenheder allerede fra 2.300 euro pr. kvadratmeter, mens priserne for feriehusene starter ved 450.000 euro.
Moderne fortolkninger af traditionelle byggestile er eftertragtede
Den energetiske tilstand spiller fortsat en rolle ved valget af den rette ferieejendom. Især huse og lejligheder, der har en god til meget god effektivitet, efterspørges i stigende grad. Desuden er regional arkitektur og moderne indretning samt en balkon eller terrasse attraktive søgekriterier, der positivt påvirker udlejningsmulighederne for ejendommen. „Regionale byggestile som stråtagshuse eller boliger med maritim indflydelse ved kysten samt traditionelle chaleter eller træbyggerier i Alperne forbliver populære,“ forklarer Zalewski. For den langsigtede værdiopbevaring er beliggenhed desuden blevet stadig mere afgørende. Købere søger især i regioner, der tilbyder de sikreste klimatiske forhold samt en umiddelbar omgivelse, hvor der er langtidsbeskyttelse mod miljømæssige påvirkninger. „Mens de mest populære vandnære beliggenheder ved kysten tidligere har været eftersøgt, skifter interessen til tider til ejendomme i den anden og tredje række,“ tilføjer Zalewski.
Udsigt: Stabilt til stigende priser forventes for 2025
Engel & Völkers forventer for det resterende år eksterne stabile til stigende priser for ferieejendomme i de fleste regioner. „Forholdene for en positiv markedsudvikling i 2025 er til stede,“ siger Zalewski. Samlet set viser markedet sig som differentieret, hvor kvalitet, beliggenhed og bæredygtighed vil være afgørende faktorer for prisudviklingen. I forhold til finansiering er det desuden væsentligt at følge renteudviklingen nøje og søge rådgivning. Også i 2025 forbliver feriehus og -lejligheder en sjælden og eftertragtet vare – hvilket gør markedet særligt stabilt og krisesterkt. „Ferieejendomme er fortsat for mange købere en drøm, der kombinerer rekreation og værdiopbevaring,“ afrunder Zalewski.
Om Engel & Völkers: Engel & Völkers er en verdensledende tjenestevirksomhed inden for formidling af kvalitetsboliger og erhvervsejendomme i premium-segmentet. Desuden arbejder Engel & Völkers også med markedsføring af både luksusyachter og jets. Siden 1977 har virksomheden prioriteret behovene og ønsker fra både private og institutionelle kunder højt, og udvikler løbende serviceudbuddet omkring ejendom. Salg og udlejning, men også rådgivning inden for diverse investerings- og anlagemuligheder inden for ejendomssegmentet, er i dag blandt kernekompetencerne for de mere end 16.700 personer, der arbejder under mærket Engel & Völkers. Engel & Völkers er aktuelt repræsenteret i mere end 35 lande på fem kontinenter med egne og licenserede lokationer. Virksomheden sætter nye standarder for implementeringen af digitale løsninger ved hjælp af kunstig intelligens til formidling samt til alle serviceydelser inden for ejendomshandler. www.engelvoelkers.com