SSW kërver klarhed om fødevaresikkerhed og kontrol i Schleswig-Holstein

Schleswig-Holstein – Med en større forespørgsel sætter SSW-Landtagsfraktionen fokus på den statslige fødevarekontrol i Schleswig-Holstein. Partiet vil have konkrete svar på, hvor godt kontrolmyndighederne er bemandet, hvor ofte virksomheder med høj risiko faktisk bliver kontrolleret, og hvor gennemsigtige resultaterne er. Det sker efter SSW’s vurdering af, at der fortsat er behov for opfølgning og yderligere dokumentation.

Det fremgår af en udtalelse fra Christian Dirschauer, formand for SSW-Landtagsfraktionen:

Baggrund: Forbrugerne skal kunne stole på kontrollen
Dirschauer understreger, at når borgerne handler i supermarkedet, spiser på restaurant eller får mad via dagtilbud og skoler, forventer de, at fødevarer er sikre. Det er netop formålet med den offentlige fødevareovervågning og kontrol.

– “Vi vil derfor undersøge meget konkret, om systemet fungerer, som det bør. Med den større forespørgsel beder vi regeringen om klare og målbare oplysninger,” siger Christian Dirschauer.

Personalespørgsmålet i centrum
Et centralt tema er, om kredse og selvstændige byer har tilstrækkeligt personale til at gennemføre de planlagte kontrolopgaver. SSW ønsker svar på, hvor mange stillinger der reelt er nødvendige, hvor mange der er besat, og hvor ofte virksomheder med høj risiko bliver kontrolleret.

Derudover efterspørger fraktionen, om der er markante forskelle mellem de enkelte kredse og kommuner.

Tidligere kritik – og udviklingen siden da
SSW peger på, at der tidligere er blevet konstateret en delvist utilstrækkelig og ujævn opgavevaretagelse. En analyse, som regeringen igangsatte, skulle skabe klarhed, men ifølge SSW’s vurdering leverede den et utilstrækkeligt beslutningsgrundlag.

– “Vi vil vide, hvad der konkret er sket siden de dengang identificerede problemer. Hvad er forbedret, og hvor mangler der stadig handling?” fremhæver Dirschauer.

Nye krav og nye trusler
Fraktionen anfører samtidig, at kontrolmyndighederne i dag møder væsentligt større og mere komplekse opgaver end tidligere. Udviklingen omfatter bl.a. onlinehandel, internationale leverandørkæder, kosttilskud, nye fødevaretyper, fødevaresvindel samt digitale kontrolsystemer.

SSW ønsker også belyst, hvordan fødevareforsyningen er sikret i tilfælde af alvorlige kriser som strømafbrydelser eller cyberangreb.

Gennemsigtighed og offentliggørelse af resultater
SSW kritiserer endvidere manglende offentlighed omkring resultater. Partiet henviser til, at det landespecifikke laboratorieårsrapportmateriale ikke længere offentliggøres i den hidtidige form. For borgerne er det, ifølge SSW, afgørende at kunne se:

hvor ofte der kontrolleres
hvilke problemer der påvises
hvordan myndighederne reagerer

Krav om “tal på bordet”
Med forespørgslen vil SSW have regeringen til at fremlægge et samlet overblik over fødevarekontrollens kapacitet og resultater. Fraktionen efterspørger bl.a. oplysninger om:

bemanding og personale
kontrolomfang og risikoprofil
konstaterede overtrædelser
omkostninger
laboratoriekapacitet
beredskab i krisesituationer

– “Vi vil belyse hele maskinrummet. Derefter vurderer vi meget grundigt, hvor Schleswig-Holstein står stærkt – og hvor der skal skrues op,” slutter Christian Dirschauer.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert